Geneza

Urodziłam się w Elblągu i całe moje życie związane jest z tym miastem. Od dziecka pomimo problemów zdrowotnych wykazywałam zdolności językowe. W wieku piętnastu lat, po szkole podstawowej wyjechałam na pół roku do Niemiec. Wróciłam z komunikatywną znajomością niemieckiego. W trzeciej klasie liceum, będąc w grupie z językiem niemieckim postanowiłam zdawać maturę z języka angielskiego. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Potem podjęłam studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, w międzyczasie udzielając korepetycji z języka angielskiego od dzieciaków z podstawówki po maturzystów. Ich sukcesy w szkole były również moimi sukcesami. W międzyczasie razem z rodzicami prowadziłam działalność gospodarczą – pierwszy w Elblągu sklep wędkarski – „Kolekcjoner”. W roku 2004 – Roku Osób Niepełnosprawnych, objęłam w Fundacji Elbląg koordynację nowopowstającego Funduszu Dzieci Niepełnosprawnych „Słonik”. Było to kolejne wyzwanie, kontakt z ciekawymi ludźmi i okazja by zmierzyć się tłumaczeniem projektów unijnych w ramach tejże Fundacji. Po latach, znowu nadarzyła mi się okazja do kontaktu z językami obcymi za sprawą zastępstw w Biurze Tłumaczeń „ALFA”. Kobiety po przekroczeniu magicznej czterdziestki mawiają o przejściu na ciemną stronę mocy, natomiast ja postanowiłam, że będzie to jasna strona. Postanowiłam zebrać wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia – jak choćby te z udziału w kampanii wyborczej pana Edmunda Szweda w roku 2014, wszystkie zdobyte umiejętności i połączyć je w całość tworząc swoją własną firmę „FAST” co z angielska znaczy „szybko”. I ma być szybko, rzetelnie i na miarę czasów.

Firma

Firma to nie miejsce pracy, to sposób życia – przynajmniej dla jej właściciela. W Elblągu mamy tych firm około 10 tysięcy, a w Polce jest ich miliony. Niektóre z nich stawiają na cenę, inne zaś stosują bandyckie marże. Jedni przedsiębiorcy zatrudniają pracownika, inni pracują sami. Jednak wszyscy przedsiębiorcy muszą czuć potrzeby swojego klienta i o ile chcą na rynku przetrwać, powinni je zaspakajać. Potrzebą Elbląga jest rozwój. Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić szybko jest obrona naszego rynku przed konkurencją firm z większych i bogatszych miast: koncerny, kartele i potentaci rynkowi traktują Elbląg jako miejsce, gdzie można zarobić podnosząc ceny, drenując rynek z kapitału lub utrudniając rozwój firmom z Elbląga. Wyzwaniem rozwojowym, jakie stoi przed Elblągiem jest nawiązanie kontaktów handlowych z firmami Europy Zachodniej i pozyskanie środków Unii Europejskiej po to, by przywrócić Elblągowi rolę miasta przemysłowego i centrum handlowego łączącego Polskę z Obwodem Kaliningradzkim oraz krajami Europy Wschodniej i Zachodniej leżącymi w Basenie Morza Bałtyckiego. Analizując sytuację w mieście uznałam, że mogę, chcę i potrafię pomóc elbląskim firmom w ich rozwoju. Elbląg powinien przyspieszyć, stąd nazwa firmy. Słowo „fast” w zależności od kolokacji językowych, ma też kilka innych znaczeń, np. „ trwały, mocny, wierny”. Można go użyć w odniesieniu do zamocowania – jako szybkie lub mocne.

Wszystkie te słowa wyznaczają czym ma być firma FAST i jaką ma pełnić rolę w środowisku małych elbląskich przedsiębiorców, zbyt biednych, by myśleć o samodzielnej ekspansji i zbyt zajętych problemami dnia codziennego, by sięgać po środki unijne.

Wizja

Firma FAST rozpoczęła od pierwszej i najłatwiejszej rzeczy tj. od zapewnienia elbląskim przedsiębiorcom szybkiego, łatwego i taniego dostępu do tłumaczeń. Jesteśmy w stanie przetłumaczyć dokumenty ze wszystkich języków europejskich, niektóre wręcz w tempie ekspresowym. Obecnie koncentrujemy się nad stworzeniem elbląskiego portalu internetowego elfast.net adresowanego do przedsiębiorców i tych obywateli naszego miasta, którym bliskie są tradycyjne wartości jak dom, rodzina, praca czy kościół. Portal ma pokazywać tych, którzy stanowią prawdziwą wartość naszego miasta czyli przedsiębiorców i pracowników i pomagać w rozwiązywaniu ich problemów. Na portalu będziemy pokazywać najlepsze elbląskie firmy z poszczególnych branż, wzmacniając ich potencjał. Będziemy pokazywać ich najlepszych pracowników i ich największe sukcesy, dzieląc się kapitałem wiedzy i doświadczenia. Poczucie solidarności pracownika i przedsiębiorcy jest rzeczą, która w Elblągu się zagubiła. Korporacje, które weszły do Elbląga, niszcząc mały i średni handel rozerwały poczucie więzi społeczno-ekonomicznych, a tysiące elblążan opuściło Elbląg w poszukiwaniu lepszego jutra.

Portal jaki tworzymy ma być spoiwem łączącym tych, którzy wyjechali z tymi, którzy tu zostali. Mamy nadzieję, że nasi ziomkowie za granicą staną się naszymi ambasadorami i pomogą naszym przedsiębiorcom zaistnieć na tamtejszym rynku. Po to, aby ten proces mógł nastąpić, portal będzie

prowadzony w kilku językach, a wizytówka każdej ze współpracujących z nami firm będzie dostępna w tych wersjach językowych. W przyszłości zamierzamy również prowadzić kursy językowe dedykowane określonym branżom i zawodom, zgodnie z potrzebami naszych klientów.

Konkrety:

1. Polityka rabatowa – Każdy z klientów Firmy FAST, który podpisze z nami umowę będzie korzystał z 30% rabatu na nasze usługi na podstawie indywidualnej karty rabatowej. Opracowaliśmy katalog cen na dokumenty samochodowe w najczęściej tłumaczonych językach europejskich udzielając rabatu od cen ostatnio stosowanych przez firmy konkurencyjne.

Dla każdego naszego klienta niezwiązanego umową, przygotowaliśmy talony rabatowe upoważniające do 15% rabatu. Karty i talony rabatowe dotyczyć będą wszystkich usług, jakie będziemy oferować teraz i w przyszłości.

2. Usługi elektroniczne to przyszłość, dlatego w siedzibie naszej firmy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 15.00 dostępne jest stanowisko komputerowe z drukarką i internetem umożliwiające naszym klientom sformułowanie pism w postępowaniu administracyjnym, podatkowym lub celnym w bezpośredniej bliskości Urzędu Celnego w Elblągu. Dlatego postanowiliśmy na własny koszt przesłać informację do wszystkich urzędów administracji państwowej, lokalnej i samorządowej w Elblągu dotyczącą już funkcjonujących publicznych punktów dostępu do internetu – w skrócie PIAP, uzupełniając ją o niepubliczny punkt w naszej firmie.

3. Portal elfast.net ruszy w listopadzie b.r. Głównym celem portalu jest zgromadzenie w jednym miejscu informacji o wszystkich naszych partnerach. Atutem portalu będzie bardzo szczegółowy katalog firm obejmujący ich specjalizację i zasada partnerstwa wyrażona w wyłączności prezentacji danego partnera w jego wiodącej branży. Nie tylko oferta firmy prowadzona będzie w wersjach językowych – również branże opisywane będą w wersji wielojęzycznej. Od zasady wyłączności istnieć będą wyjątki takie jak branża samochodowa, meblowa, medyczna i kosmetyczna oraz biura rachunkowe, kancelarie adwokacie i radcowskie oraz organizacje pozarządowe. Postaramy się też zgromadzić w jednym miejscu pełną informację o administracji samorządowej i rządowej oraz na bieżąco monitorować ich pracę.

4.Wyróżnikiem naszego portalu będzie pasek samochodowy, w którym każdy z naszych Partnerów codziennie będzie mógł umieścić jedną, jego zdaniem najlepszą ofertę w danym dniu. Pasek podzielimy na kilka okienek, stosownie do różnych segmentów rynku wyróżniając ofertę, która będzie w zakładce „Nasze Oczko”.

5. Zapewnimy też Państwu usługi poligraficzne i grafikę komputerową w przystępnej cenie, zarówno w dbałości o wizerunek portalu elfast.net jak i w dbałości o wizerunek partnerów naszej firmy.

6. W grudniu 2015 r postaramy się wydać pierwszą papierową wersję bezpłatnej gazety Elfast i zamierzamy wydawać ją jako kwartalnik reklamowo-informacyjny pokazujący gospodarcze oblicze Elbląga.

POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA FIRMY FAST